O veciach, čo sú (nie až tak celkom) zadarmo. 1 (fejtón)

Autor: Roman Vaňo | 27.7.2016 o 12:42 | (upravené 28.7.2016 o 12:49) Karma článku: 3,61 | Prečítané:  783x

"Najlepšie veci v živote sú zadarmo!"  Tento pomaly už klišé výrok spríjemňuje sychravý nanič deň večným optimistom v situáciách, keď si z kresťanskej výplaty nemôžu dovoliť nekresťansky drahú dovolenku alebo nové hodinky. Ale...

 

     Je to naozaj tak?

     Zvyčajne áno. Výletík do pomaly miznúcej prírody, spoločné blažené chvíle s vlastnou, z výplaty osmutnenou rodinou, alebo situácie, pri ktorých sa smejeme až sa za bruchá chytáme, aj napriek tomu, že vychádzajú z nášho nešťastia sa naozaj zaplatiť nedajú. Za všetko ostatné sa však postupne už platiť musí. Veď si zoberme také zaspávanie pri daždi. Je to taký krásny pocit, ukľudňujúci, slobodný, pokým platíme vodné a stočné. Alebo počúvanie svojej obľúbenej piesne, ktorá nám hrá z kúpených reprákov a plateného internetu.
     A tak si ľudia chtiac-nechtiac akosi navykli na pocit šťastia spojený s míňaním peňazí. Ten pocit rozkoše, keď si doprajeme spomínanú dovolenku, alebo knihu od obľúbeného autora. No čo, kapitalizmus je kapitalizmus, kto nedá, nemá. Horšie je to však s tým, za čo platíme, čo si za tie naše vydreté peniažky zaopatríme. Doba i spoločnosť nás prinútila kupovať si poväčšine braky a druhotriedny tovar, pretože na viac nemáme. A tak nám naozaj neostáva nič inšie, než tvrdenie, že "Najlepšie veci v živote sú zadarmo."

     ALE POZOR! Našťastie Nám naša milodarná vláda dáva predsa len niečo "zadáča"!
     Čo?
     No predsa cestovanie vlakmi! No dobre, síce nie každému sa dostane tohoto privilégia, ale veľkej väčšine áno. Pretože na Slovensku naozaj ostávajú študenti, invalidi a dôchodcovia. Zvyšok populácie to aj tak nevyužíva, keď sú v zahraničí. A tam si tie lístky dovoliť z výplat hádam môžu. Ale o tom som nechcel. Chcel som o takých malých, malilinkých zádrheľoch, spojeným s týmto cestovaním.

     Mne, ako invalidnému dôchodcovi sa pošťastilo získať možnosť cestovania grátis. Mám kartičku, na ktorú získam "lístok na bezplatnú prepravu". No bacha. Lístok si musím zakúpiť na železničnej stanici. V pohode, rady sú tam nie až tak dlhé, čo sa o šórach vo vlaku povedať nedá, ale vystojím, mám. Horšie je to však, keď ten lístok nemám. Človeka by napadlo, vlaky zadara, lístok kúpim (no.. dostanem zadarmo) predsa aj vo vlaku, veď na to tá kartička je. Omyl. Vo vlaku sa dopláca 3€. Prečo? Však aj zľavnený kupón na nákup platí pre eshop rovnako ako pre kamenný obchod, prečo teda nie? Pýtal som sa aj sprievodcov, ale nevedia. Zákon je zákon.
     Ďalšie nemilé prekvapenie ma čakalo, keď som cestoval z Ľupče, kde bývam, za Kikou (pre mojich nečitateľov, mojou Milou) do Žarnovice. V Ľupči som si kúpil lístok z prestupom Ľupča-BB, BB-ZC. Pred Zvolenom som sa však dozvedel, že môj lístok je neplatný.
     ???
     "Nuž, viete pán Vaňo, lístok sa viaže na konkrétny vlak, tento vlak je rýchlik, a vy máte lístok na osobný vlak. Ale veď ho mám tiež zadarmo, nie? To áno, ale bohužiaľ, v tomto prípade je neplatný. Môžete si vo Zvolene kúpiť nový lístok a ísť ďalším vlakom. Aha, no dobre, ale ja sa ponáhľam, kedy mi ide ďalší? Počkajte... O tri hodiny. Prosím? A nemôže sa spraviť nejaká výnimka? (Ja viem že nie, ale opýtanie je predsa zatiaľ zadarmo, no nie? ;) ) Žiaľbohu nie." No a tak som vo Zvolene, kde tento vlak stojí 3 minúty, šprintoval, a teraz sa priznám, cez koľajnice k pokladni, aby som dostal "správny lístok zadarmo" a zas naspäť, kde sa samozrejme do vlaku napchalo neúrekom ľudí, aby som teda správne zadarmo mohol pokračovať ďalej. 

     Takže, milí moji, čo dodať? Slovenské zadarmo musí byť z pre mňa naozaj nepochopených dôvodov zapísané, oštamplované podpísané. Každý jeden krát. Preto vás chcem vystríhať, aby ste si nabudúce, keď budete chcieť objať niekoho z nápisom "FREE HUGS" rozmysleli, či to nie je dajaký tajný čo chytá sexuálnych deviantov alebo sa bosí prejsť po trávniku zo sebou doniesli aj potvrdenie, že ten trávnik patrí vám alebo splnomocnenie, že majiteľ vie a povoľuje vám túto prechádzku.
    A samozrejme, pozor na včely...

Roman Prosimír Vaňo

P.S.: Na záver ešte jedna čerešnička. Keď som sa zo Žarnovice vracal deň po spomínanom faux pas naspäť domov, na stanici som sa dozvedel, že všetky lístky zadarmo sú vypredané s opätovným doporučením nasledujúceho vlaku. Nemal som na to nervy, žalúdok, ani zásobu smiechu, tak som šiel "na čierno". Chválapánubohu ma nechytili a nevysolil by som majland za ilegalitu... Aj keď, mám vlaky zadarmo, nie?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Iste, politici ani zajtra neprestanú nepoctivo zavádzať, ale aspoň by sme im to nemali uľahčovať.

KULTÚRA

Prečo maďarský sranda pre slovenský koňha nechce vyčpieť

V žánrovej vernosti niet čo Susedom vytknúť.

DOMOV

Po streľbe v petržalskom paneláku zostali dvaja mŕtvi

Na chodbe tam našli telo ženy a muža, na mieste našli dieťa.


Už ste čítali?